2010. április 21., szerda

Copyright kiállítás Budapesten

A jogi aktusok közül talán az egyik legbonyolultabb és legösszetettebb kérdés a copyright és a szerzői jogok. Manapság ez egyre inkább előtérbe kerül nem utolsó sorban a digitalizálási láz miatt. A kiállítást a copyright létrejöttének évfordulóján tartják, hiszen 300 évvel ezelőtt látott napvilágot Anna királynő törvénye, mely elsőként védi a szellemi tulajdont. A kiállítás Budapesten, a Centrális Galériában (1051 Budapest, Arany János u. 52. ) tekinthető meg.


Copyright közérthetően

A kiállítás célja, hogy az emberekkel jobban megismertesse a szerzői jogokat, ezért mindennapi példákon keresztül mutatják be, hogy manapság milyen akadályokba ütköznek a szellemi termékek gazdái. Így megismerkedhetünk a Youtube-al, a torrent oldalakkal, a Wikipédiával és a Creative Commons-al közelebbről, megismerkedhetünk jogi vonatkozásaival. A kiállítás számtalan szempontból közelíti meg a minden jog fenntartva kérdéskört. Bemutatja, hogy a copyright célja az alkotók, felhasználók és újrafelhasználók közötti egyensúly fenntartása, de ez egyre inkább felborul, mégpedig az alkotók hátrányára.


A múlttól a jövőig

A kiállítás látogatói először egy sötét térbe érkeznek, mely a sötét középkort és a kezdeteket jelképezni, amikor még nagyon szigorúak voltak a copyright törvények. Egy 17 méter hosszú papíron pedig minden változást és törvényt el lehet olvasni, ami a szerzői jogi törvényekben történt. A jelent szimbolizáló teremben már számos digitalizálást segítő eszközzel találkozik a látogató, sőt egy szkennert ki is lehet próbálni. Az így digitalizált könyvek nem vesznek el, hiszen a kiállítás szervezői felajánlják őket a Magyar Elektronikus Könyvtárnak.


A bejegyzés alapja: Agent Portal

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése